Jak se žije s... percepční vadou sluchu

10. října 2014 v 11:04 | Yasminn |  Ti druzí
Tento článek vyšel původně na saleni.blog.cz.

Nápad na tuto rubriku nosím v hlavě už dlouho a nyní konečně nadešel čas k jeho realizaci.
V této rubrice budou pravidelné rozhovory s lidmi, kteří se potýkají s nějakou závažnou, nevyléčitelnou či těžkou nemocí.
Dělám to ze tří důvodů. ten první je, že já sama bych podobné články ráda četla a vždy píšu to, co bych ráda četla jinde. :) Za druhé si myslím, že by se nemoce měly vnést trochu více do podvědomí lidí, aby se na nemocné lidi nedívali skrze prsty. A za třetí pro uvědomnění, jak skvělé je být zdravý..

V prvním díle vám představím šestadvacetiletou Emilii Moláčkovou, která má percepční vadu sluchu a prošla si i dětskou obrnou. Během rozhovoru mě nejvíce překvapila tím, jak moc přes vadu sluchu tíhne k hudbě - často poslouchá hudbu, hraje na klavír, trochu i na kytaru a housle, dříve hrála na flétnu. Prý má výborný hudební sluch. Hudba ale není jediné umění, ke kterému má sklony - o tom se můžete přesvědčit na jejích osobních stránkách.

Ahoj, předem Ti chci poděkovat za to, že ses rozhodla stát se mou první "obětí" v sérii rozhovorů Jak se žije s... . Na úvod jednoduchá otázka - Jak bys stručně popsala nemoci, se kterými se potýkáš?
Mám těžkou sluchovou percepční vadu, se ztrátou nyní 60%. Narodila jsem se se 74% ztrátou, která se mi zhoršovala na 79,1%. Nosím sluchadla na obě strany. Měla jsem kvůli sluchu a prodělané dětské mozkové obrně i lehčí vadu řeči, dyslálii, tudíž jsem chodila i na logopedii.
Lékaři mi předvídají můj sluch směrem k dalším ztrátám a zlepšení se vylučuje, protože věda zatím neumí percepční vady řešit. Tudíž jsem se obrátila na Sujok, což je alternativní medicína, čínská akupunktura. Zde jsem se do půli roku dočkala zlepšení o 19,1%.
Mou ztrátu sluchu bych popsala jako vnímání menší hlasitosti a horší srozumitelnost řeči.
Proto nosím sluchadla, která mi řeč zesílí a lépe rozliší.
Prodělala jsem i dětskou mozkovou obrnu, jejíž následky jsou právě ten sluch a horší motorika. Tedy nejsem tak obratná, ale jinak to není poznat. Nemohu tancovat, protože jsem na tanec tuhá. Ale sporty, jako tenis, jezdectví, lyžování atd mohu dělat.Zmínila jsi alternativní medicínu - jak jsi se k ní poprvé dostala? Jak přesně léčba probíhala? Na co všechno se dá použít a doporučula bys jí i ostatním?
Dostala jsem se k tomu přes přítele, který také docházel na sujok, tak mi svou doktorku doporučil. Léčba probíhala akupunkturou do pravé a levé ruky, cca jednou za měsíc s tím, že jsme si doma museli "moxovat" napíchnuté body. Dá se použít na cokoliv, na alergie, na cukrovku, neplodnost, chronické problémy, ale i na percepční sluchovou vadu. Určitě moc doporučuji, jelikož mi výrazně pomohl.

Zmínila jsi, že musíš nosit sluchadlo. Překáží Ti v běžném životě, nebo si už ani neuvědomuješ, že ho máš?
Ano, nosím sluchadla na obě uši. Nepřekáží mi vůbec, nevnímám je. Jen je musím vyndavat, když jsem u vody a na spaní, aby netlačily.

Jak na Tvou sluchovou vadu reaguje společnost?
Známí v pohodě, většinou se sluchadly slyším, nebo odezírám. Někteří mluví hlasitěji. A ti co mě neznají, tak si myslí, že jsem hloupá, nebo málo inteligentní, že tak divně civím. Jsem zvyklá odezírat a jak nemám nejlepší řeč, tak tuplem se někteří lidé tváří povrchně, tak divně nadřazeně jak nad debilem. Navíc reaguji opožděně, protože mi přes sluchadla trvá déle, než řeči porozumím. Proto si lidé myslí, že jsem pomalejší. A někteří si fakt myslí, že jsem i hloupá a pak se kolikrát diví, že jsem absolvovala klasickou ZŠ, klasický gympl a že jsem i na Karlově univerzitě.

Když jsme u té školy - jak se Ti s vadou sluchu studovalo? Brali na Tebe učitelé ohled?
Ne, nebrali na mě ohledy vůbec, ačkoli by měli. Na základní škole to bylo v pohodě do nějaké šesté třídy, měli jsme přísnou učitelku, takže byl v hodinách klid a slyšela jsem. Seděla jsem v první lavici. Dokonce jsem psala se třídou diktáty bez předtištění a jiných vyjímek, abych neměla něco navíc, kvůli šikaně. I tak jsem jí ale procházela. Na druhém stupni to bylo podstatně horší. První a druhá střední škola byl opravdu problém, nic jsem neslyšela, neměla jsem zápisky. Občas jsem opisovala od spolužáků.
Jelikož jsem z rodinných důvodů stejně musela jít v 17 do práce, tak jsem začala studovat až v 19 letech a to ten gympl. A tam jsem docela dost slyšela, občas taky ne a opsala jsem si to zase od spolužáků.Zmínila ses o šikaně - bylo to hodně zlé? Dívaly se na Tebe děti skrz prsty, nebo jen určitá skupinka a jinak jsi měla normálně přátele?
Byla to tvrdá šikana, od kluků a občas i od holek. Vulgární nadávky byly to menší zlo... Trvala několik let.

Máš nějaké známé se stejnou vadou? Vvyhledáváš takové lidi?
Nevyhledávám je, ale mám kamarádku se stejnou vadou, vlastně horší. Ta se s tím narodila "jen tak", má ztrátu přes 90%.

Působíš na mě velmi vyrovnaně a moudře. Smířila ses s touto nemocí? Pokud ano, jak dlouho Ti to trvalo?
Jojo, jsem v pohodě. :) No, já se s tím nikdy nesmiřovala, žiji s tím celý život a tak jsem to nikdy neřešila, je mi to přirozené.

Učila ses znakovou řeč?
Nene. :)

Překáží Ti tato vada při výběru zaměstnání?
No, zatím jsem se s tím ani nesetkala. Akorát se párkrát stalo, že mě šéfová v mé první brigádě občas nemusela kvůli tomu, že jsem se občas zeptala, co říkala. Jinak snad vůbec.

Smím se zeptat, jaké povolání vykonáváš?
Teď jsem na mateřské a začala jsem podnikat. Jinak jsem teď přes rok pracovala jako trenérka v jezdecké škole. Předtím jsem třeba dělala v kanceláři v českém statistickém úřadě.

Posloucháš hudbu?
Ano, hodně často. Sama hraji na klavír, trochu i na kytaru a housle, dříve jsem hrála na flétnu. Kupodivu mám velmi dobrý hudební sluch.

A poslední otázka - Říkáš si někdy, proč zrovna Ty? Proč se to nestalo někomu jinému? Nebo si myslíš, že je to nějaké znamení? Naučilo Tě to něčemu?

Nene, nikdy jsem si to neříkala. Jen jsem si říkala, že je to tak mělo být, že mě to mělo něco naučit, někam asi posunout.

----
Líbil se Vám rozhovor?
Procházíte si sami nějakou nemocí, nebo znáte někoho, s kým bych mohla udělat podobný rozhovor? Napiště!
Napiště rovněž pokud máte tip na nemoc, o které psát.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama