Nejlépe zilmované knihy

16. října 2014 v 3:54 | Yasminn |  Kulturní okénko
Stejně jako dnes každý druhý miluju knihy. Filmy mě už moc neberou, většinou mi připadají nudné a zdlouhavé, ale občas (zhruba dvakrát za měsíc) se podívám i na nějaký film. A občas vážně najdu skvost.
Nejčastěji se dívám na filmy podle knižní předlohy a tady jsou ty nejlepší.

Nabokov - Lolita
Lolita je světlo mého života, žár mých slabin, můj hřích, má duše jednoznačně jedna z mých nejoblíbenějších knih. Dnes je to už klasika, najdete jí ve většině seznamů knih k maturitě, učí se o ní na školách a když se vysloví název knihy, téměř každý ví, o čem je řeč. V seznamu povinné četby je to jedna z nejkrásnějších knih.
Příběh je notoricky známý - čtyřicátník Humbert se zakouká do dvanáctileté "nymfičky", jak tento typ dívek nazývá a kvůli posedlosti touto lolitou si vezme její matku za ženu. Ta ale záhy umírá a Humbert se tak stává Lolitiním jediným rodičem, což mu vůbec nebrání realizovat s Lo svoje touhy.
Kniha je mistrně napsaná a není divu, že byla hned dvakrát zfilmována - jednou v roce 1962 režisérem Kubrickem (sám Nabokov se zde podílel na scénáři) a roku 1997 Adrianem Lynem. Já se přiznám, že jsem zatím viděla jen ten druhý, barevný film, ale už mám stažený i film z roku 1962 a moc se na něj těším. Každopádně to, co jsem viděla, bylo srovnatelné s knihou. :)

Golden - Gejša
Jedna ze dvou nejlepších knih, které jsem tento rok četla. Druhou nejlepší je pak 1Q84 od Murakamiho. Na starém blogu jsem na Gejšu psala recenzi, zde ji už nenajdete, protože recenze zkrátka psát neumím, ale jak asi tušíte, ta knniha mne naprosto uchvátila.
Příběh je o malé holčičce Čijo, která v průběhu knihy vyroste v dospělou ženu. A během té doby toho mnoho zažije. Zemře jí matka a Čijo je prodána do domu gejš, kde jí učí tomuto řemeslu. A stane se z ní jedna z nejslavnějších gejš historie.
Málokdo ví, že to je inspirováno skutečnou gejšou.
A film... Nádherný snímek, kde není ani vteřina navíc zbytečná, s krásnými herečkami a hudbou, s naprosto vystihující atmosférou... Viděla jsem ho stokrát a ještě minimálně tolikrát uvidím. :)King - Zelená míle
Tyjo, musím se k něčemu přiznat. Film Zelená míle jsem poprvé viděla až před měsícem, knihu jsem četla před dvěma a ještě donedávna jsem ani nevěděla, o čem to je. Jak jsem mohla tohle geniální dílo tak dlouho ignorovat?
King je skvělý spisovatel a mnoho jeho knih bylo zfilmováno (například filmy jako Vykoupení z věznice Shawshank, Mlha, Nadaný žák, To, Osvícení, Stůj při mě..).
Myslím, že o Zelené míly se nemusím moc rozepisovat. Ostatně, na čsfd je to čtvrtý nejlepší film (první je právě vykoupení z věznice Shawshank, který je také od Kinga) a příběh je známý. Zbývá jen dodat, že pokud znáte pouze film a ne knihu, mazejte do knihovny.

Grogan - Marley a já
Abych článek trochu odlehčila, zmíním i jednu komedii o nejhorším psovi na světě. Popravdě jsem až celkem donedávna nevěděla, že je to film podle knižní předlohy. A co víc - podle skutečné události. Autor knihy totiž marleyho skutečně měl.
Téměř celou knihu jsem slzela smíchy. Na konci jsem pak slzela taky, ale naopak smutkem - kniha je samozřejmě ještě mnohokrát dojemnější, než filmové zpracování. Zbývá jen utěšit se tím, že jde o knihu o životě psa a životy takhle prostě končí.
Každý, kdo má doma pejska, se v té knize pozná. Každý máme nějakou historku o svém příšerném psovi v záloze, no ne? :) Ale Marley byl vážně "poděs". Nejlepší poděs na světě.

Green - Hvězdy nám nepřály
Vůbec mě nezajímá, že je to "romantická kniha pro dívky" a já se snažím vypadat vážně. :D a znám i spoustu třebas třicetiletých mužů, kterým se tato kniha o dvou zamilovaných lidech s rakovinou líbila. Green je prostě Pan Spisovatel, sice se proslavil až v posledních pár měsících, ale všechna jeho tři dosud vydaná díla (kromě Hvězd ještě Hledání Aljašky a Papírová města) jsou skvělá. Nejoblíbenějšími ale zůstanou Hvězdy.
Green má skvělou vlastnost psát tak, že téměř každá věta z filmu se dá vytrhnout a použít jako citát...
O Hvězdách se říká, že je to nejvtipnější smutný příběh. A já s tím naprosto souhlasím.
Každopádně, po dočtení knihy i po shlédnutí filmu jsem vypadala takhle:


Ishiguro - Neopouštěj mě
Vážně zvláštní příběh o internátní škole, kde se vychovávají děti, které se stanou dárci orgánů. Kniha i film mají takovou docela "divnou" atmosféru, přesto ve mně obojí zanechalo dost hlubokou stopu. Na knize je zvláštní, že neobsahuje žádné popisy lidí ani místa, přesto si uděláte představu, jak postavy vypadají. A já se celkem trefila do představy režiséra.
Zajímavost k filmu: Název "Neopouštěj mě" je podle vymyšlené písničky, kterou si zpívala hlavní hrdinka v knize. Tato písnička pak byla k filmu opravdu nahrána.

Chbosky - Ten, kdo stojí v koutě (kniha) / Charlieho malá tajemství (film)
Další dost známé dílo, které si prostě nemohu odpustit. Příběh je o chlapci jménem Charlie, roztomilém a naivním outsiderovi, který se vrovnává s duševní chorobou, první láskou a sebevraždou nejlepšího přítele, zatímco se snaží najít přátele a začlenit se do společnosti. Trochu moc na tak mladého chlapce, že?
Filmu ani knize nemám co vytknout. Vlastně ano, knize - že nemá více stránek.
Film má naprosto dokonalý soundrack. Například Bowie - Heroes, The Smiths - Asleep nebo The Samples - Could It Be Another Change. Také herecké obsazení je skvělé. A jen díky této knize jsem se dostala k další skvělé knize - Jako zabít ptáčka.

Downham - Ještě než zemřu (kniha) / Teď a tady (film)
S lidmi s rakovinou se nějak roztrhl pytel. Nejdřív to byly hvězdy, pak Ještě než zemřu a potom Bílá jako sníh, rudá jako krev. Ale proč by to mělo vadit, když to jsou tak povedená díla?
Hlavní hrdinkou je tentokrát Tessa, která trpí leukémií a ví, že brzy zemře. Napíše si tedy seznam věcí, které chce před smrtí stihnout, který zahrnuje věci jako první sex, porušení zákona, řízení auta bez řidičáku, krádež v obchodě, stát se slavnou a podobně. A samozřejmě se - jak asi očekáváte - zamiluje.
Nejdřív jsem viděla film, který mě naprosto uchvátil. Až asi dva měsíce poté jsem zjistila, že je to podle knihy a hned jsem si jí koupila. Kupodivu se mi kniha zdála slabší, než film, ale rozhodně tím nechci nikoho odradit od četby - jen je prostě film až moc povedený :)

Dahl - Karlík a továrna na čokoládu
Když se dají dohromady dva mí oblíbení umělci, totiž spisovatel Roald Dahl a režisér Tim Burton, musí to poadnout skvěle. A Karlík je prostě geniální v obou podobách.
Dahl je skvělý spisovatel, jehož několik děl se dočkalo filmového zpracování - kromě Karlíka jmenujme ještě například Matildu nebo Čarodějnice.
Burton je můj nejoblíbenější současný režisér, kterého nemusím asi nikomu představovat. Má na svědomí geniální díla, jako Střihoruký Edward, Ospalá díra, Mrtvá nevěsta, Velká ryba, Alenka v říši divů, Frankenweenie....
A ještě k tomu v tom hraje Johnny Depp! :)
Ještě bych chtěla dodat, že Karlík byla má první kniha, kterou jsem četla celou v angličtině a mohu to jen doporučit.

Ende - Nekonečný příběh
Myslím, že tohle milujeme (nebo jsme jako děti milovali) úplně všichni. Musím ale přiznat, že jsem vlastně donedávna nevěděla, že je to podle knihy.. A trochu se za to stydím :) Každopádně jsem si jí hned běžela půjčit do knihovny a samozřejmě, že i kniha byla dokonalá. Jen mě překvapillo, že děj filmu je vlastně jen jedna polovina kniha... Kéž by kniha i film opravdu nikdy neskončily.
Můj největší sen, když jsem byla dítě, bylo proletět se na Falcovi :)

Díla, od nichž jsem zatím jen viděla film / jen četla knihu, ale hodlám to napravit:
Norské dřevo (četla jsem knihu)
Dívka s pomeranči (četla jsem knihu)
Pelíšky (viděla jsem film)
Želary (viděla jsem film)
Rekviem za sen (viděla jsem film)
Mlčení jehňátek (četla jsem knihu)
Milionář z chatrče (viděla jsem film)
Když Nietzsche plakal (četla jsem knihu)
Forest Gump (viděla jsem film)
Jak vycvičit draka (viděla jsem film)
Bridget Jonesová (viděla jsem filmy)
Přelet nad kukaččím hnízdem (četla jsem knihu)
Tak mě někdy napadá (četla jsem knihu)
Tanec s vlky (viděla jsem film)
Klub rváčů (četla jsem knihu)
Psycho (viděla jsem film)
Mechanický pomeranč (četla jsem knihu)

A jaké zfilmované knihy máte rádi Vy? :)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Reka Reka | Web | 16. října 2014 v 19:46 | Reagovat

To je také dost možné, ale i tak mě to neomlouvá. Ale vyčítat si to do konce života nehodlám. PS: taky ráda čtu knížky.

2 sarush ef sarush ef | Web | 16. října 2014 v 21:00 | Reagovat

Souhlasím se všema, Lolitu jsem viděla jen verzi od Kubricka a trochu mě zklamala.

3 Orida Orida | Web | 17. října 2014 v 0:09 | Reagovat

Niektoré nepoznám, niektoré som videla sfilmované a asi ani jedno som nečítala... hanba mi, treba to napraviť.

4 Akim Akim | E-mail | Web | 17. října 2014 v 10:13 | Reagovat

Lolita je úžasná kniha. Před lety jsem přečetl i některé další knihy od Nabokova a i když si podrobnosti už moc nevybavuji, tak jeho styl vyprávění je velmi poutavý. Filmové zpracování (1997) mě absolutně dostalo. To co tam předvádí Jeremy Irons s Dominique Swain je něco neskutečného. Divím se, že se Swain pak už moc jako herečka neprosadila. Za zmínku taky stojí Frank Langella coby Quilty.

Přelet nad kukaččím hnízdem je také strhující kniha, film je také úžasný a stojí za to ho vidět, ale ta kniha je přece jen o trošku dál.

Klub rváčů jsem nečetl, ale film je super doporučuji.

Mechanický pomeranč jsem také pouze viděl a ačkoliv ho všichni velmi glorifikují mě zas až tak moc nezaujal.

Mlčení jehňátek taky stojí za vidění, knihu jsem nečetl.

Dívku s pomeranči jsem taky jenom viděl a film se mi tedy nelíbil.

Teď si opět uvědomuji, jak jsem mizerný čtenář, takže na moje názory moc nedávej :-)

5 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 17. října 2014 v 11:25 | Reagovat

[4]: A co dalšího od Nabokova bys doporučil? :) Já na jiné knihy od něj právě nečetla moc pochvalné recenze, ale určitě chci něco zkusit.

6 Akim Akim | E-mail | Web | 17. října 2014 v 12:09 | Reagovat

No už je to 15 let, co jsem to četl, musel jsem se podívat do svého útlého seznamu přečtené literatury a bohužel mám vypsané jen názvy bez poznámek. Mám tam "Smích ve tmě" - to by mělo tématicky podobné Lolitě a to se mi myslím hodně líbilo. Pak tam mám "Oko" to později vyšlo jako "Slídil a "Jaro ve Fialtě", což by měla být povídka. Jak říkám, je to dlouho, co jsem to četl, zkus ten "Smích ve tmě" a uvidíš. Omlouvám se, že ti nejsem poradit líp, ale já jsem fakt mizerný čtenář. Kdyby nebylo mého profesora češtiny, kterého si do dnes vážím, nedokopal bych se asi k ničemu. :-)

7 silluety silluety | Web | 17. října 2014 v 14:28 | Reagovat

No tyjo :) je to vcelku dlouhý seznam :) znám pár filmů, ale ještě jsem je neviděla, takže moc děkuju za nějaký nápady :))
super blog :)

8 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 17. října 2014 v 18:19 | Reagovat

Dobrý seznam, vážně :D
Nabokovova Lolita byla první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla, ale stejnak mám od něj radši Ve znamení levobočka.
Na Hvězdy nám nepřály jsem dosti zvědavá, ale stále mě odrazuje ten žánr do kterého se to zařazuje- totiž young adult :/,
Zelenou míli jsem neviděla celou, ale i tak mě to zajímá. Od Kinga jsem četla zatím jenom Misery a kousek Nadaného žáka. Nějak mě svým stylem psaní neoslnil, ale ty nápady jsou fakt něco, takže v něm budu pokračovat ^^
O některých knihách ani filmech jsem ale neslyšela, takže díky za tipy :D

9 Wax Wax | 18. října 2014 v 8:14 | Reagovat

no wow! :D Bridgit J jsem nedávno viděla knihu asi třetí díl v knihkupectví :D Jinak mlčení jehňátek je jak skvělá kniha tak i film, ale už né tak dokonalý :D requiem za sen... bála bych se na to znovu podívat :D JInak se zelenou mílí i Gejšou souhlasím! :) A dívku s pomeranči mám zrovna rozečtenou :D

10 Janča Janča | E-mail | Web | 18. října 2014 v 13:33 | Reagovat

No tak musím říct, že z těhle knížek jsem četla snad jen jednu a to Hvězdy nám nepřály, ale hned jsem si asi 4 připsala do seznamu, které si chci přečíst a podívat se na film Teď a tady. :) Snad se mi budou líbit jako tobě.

11 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 18. října 2014 v 13:39 | Reagovat

[10]: Můžu se zeptat, jaké sis připsala do seznamu? :)

12 Sima Sima | E-mail | Web | 18. října 2014 v 13:49 | Reagovat

S tvojho zoznamu sa mi pačili Na vine su hviezdy, Bridget Jonesova ktorú tiež planujem čitať a nemôžem zabdnuť na všetky sparksovky okrem Mileho Johna ta sa mi nepačila...ale po prečitani knihy to hodlam napraviť :)

13 Janča Janča | E-mail | Web | 19. října 2014 v 15:06 | Reagovat

[11]: Jistě - Lolita, Marley a já (film jsem viděla), Neopouštěj mě a Ještě než zemřu :)

14 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 19. října 2014 v 15:17 | Reagovat

[13]: Díky :)

15 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. října 2014 v 16:33 | Reagovat

U Mlčení jehňátek je jednoznačně lepší kniha, film je takový... Anthony je super, ostatní průměr. V dnešní době už jo. Ale Zelená míle, to je pro mě doják od dětství a kniha, musím říct, mě tolik jako film nedostala.

16 Myšák Myšák | Web | 29. října 2014 v 9:22 | Reagovat

Jako dítě k mým nejoblibenějším filmům patřila Matilda. Když jsem pak kdysi na střední dostala i knížku, podle které byl film zfilmován, vrněla jsem blahem. :)
Ten film mám v počítači stažený doteď a obávám se, že mě nikdy neomrzí.... :)

17 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 11. listopadu 2014 v 11:22 | Reagovat

U většiny jsem jen viděl film nebo jen četl knihu ale ne obojí takže nemohu říct, ale děkuji za tipy - asi se na něco podívám a něco si přečtu. :)
Jinak po filmu hvězdy nám nepřály jsme vypadali stejně :D

18 darkemperor darkemperor | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 11:39 | Reagovat

the perks of being a wallflower - taky si chci přečíst knihu, film je úžasnej... a i jako chlap/kluk/muž, klidně řeknu, že mi u toho ukápla slza

19 Tea Tea | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 11:46 | Reagovat

Tak Lolitu mám v maturitní četbě určitě, ale ještě jsem k ní nedošla, určitě přečtu i kouknu na film :) Jinak Zelená míle je legenda prostě, to jsem viděla poprvé už jako malá :) Hvězdy nám nepřály jsem nečetla a ještě ani neviděla, hodně lidí už mi o tom říkalo, že u toho brečíš už automaticky, aniž bys chtěla, tak se bojím se na to dívat sama, jsem až moc citlivka, pro mě nejubrečenější film je vždycky Dlouhá cesta a to prej má hodně daleko do Hvězd, tak uvidíme. Mé nejlepší knížky, které byly zfilmované jsou Máj,Evžen Oněgin, Dorian Grey, On je fakt boží (kniha se jmenuje Zápisky Goergie..),Dívčí parta a nejhorší, co se mi teda kniha zprotivila tak Upíří Deníky, ale to je seriál no, ale knížka mě zklamala, seriál u mě prostě vyhrál :)

20 David David | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 11:48 | Reagovat

Nejlepší je určitě Zelená míle. :-)

21 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 11:56 | Reagovat

Zrovna Gejšu myslím dávají někde zítra a souhlasím, knížka i film jsou nádherné. :3

Ještě bych navrhla Pokání (Atonement) od Iana McEwana, to osobně řadím k vůbec nejpovedenějším filmovým adaptacím knih.

22 Em Age Em Age | Web | 11. listopadu 2014 v 11:57 | Reagovat

Myslím, že i ta Matilda je perfektně zfilmované dílo od Dahla. Pořád jeden z mých nejoblíbenějších filmů. :)

23 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 12:01 | Reagovat

[21]: Pokání neznám, díky za tip :)

[22]: Matildu jsem jako dítě milovala, ale když jsem nedávno viděla film znovu, už se mi to moc nelíbilo... Podle mě by to bylo geniální, kdyby to natočil Burton, ti dva si prostě sednou :)
Ale kniha je skvělá pořád, zrovna včera jsem jí četla malé neteři.

24 kanashi kanashi | Web | 11. listopadu 2014 v 12:33 | Reagovat

Přelet nad kukaččím hnízdem! Několikrát jsem viděla film a potéčtla knihu. Oboje strhující. No je mi to téma velmi blízké...

25 Em Age Em Age | Web | 11. listopadu 2014 v 13:06 | Reagovat

[23]: Já Burtona nemám ráda, on všechno tak zfantasmagoruje. Matilda v tom podání, v jakém byla natočená, je podle mého názoru lepší, než co by mohla být od Burtona.

26 Angel Angel | Web | 11. listopadu 2014 v 13:10 | Reagovat

Plno knížek, které tady uvádíš jsem nečetla a zaujali mě natolik, že si je určitě přečtu. A knihu ,,Hvězdy nám nepřály,, jsem si před půl rokem naprosto zamilovala a přecetla jsem ji za jednu noc, vůbec jsem se nedokázala od ní odtrhnout a všem ji doporučuji. :-)

27 Angel Angel | Web | 11. listopadu 2014 v 13:11 | Reagovat

Zaujaly* omlouvam se :-D

28 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 14:47 | Reagovat

Nabokova si chci nejdřív přečíst, protože Kubrickovi prostě nevěřím. Nasral mě Osvícením, Mechanickým pomerančem a Odysea mne nezaujala. Ani moc jako předloha. On King obecně se docela blbě točí, ale Darabont to zvládnul peckově. Jinak co se týče dopře zpracovaných děl, tak Saturnin je hodně věrný. Já obecně koukám na filmy podle knížek jen proto, abych měl dvě hodiny na co nadávat.

29 Dominique55 Dominique55 | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 14:56 | Reagovat

Jé tohle je super, ani jsem nevěděla, že ty filmy mají knížky. Myslím si, že jsou ty knížky u filmu dost opomíjeny, že se to tam někdy ani nevzpomene...Ráda bych si přečetla všechny knihy co jsem viděla, líbily se mi a jsou zfilomované. Z těch co píšeš ty, zejména: Gejšu, Zelenou míli, Marley a já, Hvězdy nám nepřály, Neopouštěj mě,  Ještě než zemřu, Dívka s pomeranči, Pelíšky, Želary, Rekviem za sen, Mlčení jehňátek, Milionář z chatrče, Forest Gumpa Mechanický pomeranč. To jsou žánry do kterých ses mi taky trefila. Viděla jsem: Gejšu, Zelenou mili, Marley a já, Hvězdy nám nepřály, Teď a tady(jeste nez zemru), Requiem za sen a Foresta Gumpa. Ostatní jsem ještě neviděla a ani nečetla, ale chystám se na to. Jinak já viděla a četla z toho co tady není Jíst, milovat a meditovat, což byla kniha super, film o ničem. Stoletýho staříka, kniha super film o ničem. Harryho Pottera, všechny knihy i filmy super. Hledám impotentního muže, obojí super. Hostitel kniha na nic, film super. Tchýně a uzený, obojí super. Černobílý svět jsem viděla a teprve začínám číst. Sofiin svět čtu a ještě jsem neviděla. Tajemstvi, film lepší. Miluj svůj život, film lepší. Květ pouště, kniha lepší. Bílá Masajka, kniha lepší.Sebemilenec, oboji super. Byla bych nadšená,kdyby byla i kniha z te nové Nymfomanky co je teď rozdělená na dva díly, to jsou podle mě geniální filmy;)

30 Dominique55 Dominique55 | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 14:59 | Reagovat

Jo ježiš a ještě jsem vlastně zapomněla na Bridget Jonesovou!:D

31 Dominique55 Dominique55 | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 15:02 | Reagovat

Natascha Kampuschová: Příběh unesené, kniha i film tak na stejné úrovni a
Veronika se rozhodla zemřít, film rozhodně mnohem lepší než kniha! Jonesovou jsem zatím jen viděla;)

32 Err Err | 11. listopadu 2014 v 15:10 | Reagovat

Človek si hovorí že fajn článok, na Gejši a Kingovi (hoci skôr Podpaľačka alebo Mobil) som vyrastala. Bol to môj Twilight a FIOS niekedy dávno v trinástich, štrnástich. Avšak do toho všetkého mi práve tie Hvězdy nám nepřály, či ako to je v češtine preložené, bije do očí. K filmu si radšej pozri My sisster keeper, je to krajšie... knižne... to sa ani nedá nič porovnať knižne k niečomu takému :D Možno ak si otvoríš blog nejakej priemernej pubertiačky ktorá píše poviedku s vážnym motívom a prečítaš si tie supervážne dialógy, zistíš že je to rovnaké. Klišé reči starých ľudí vložené do úst mladým.

33 Lukáš Lukáš | Web | 11. listopadu 2014 v 16:24 | Reagovat

á jsem rád, že tu zazněla i mnou nejvíce oblíbená filmová oblast - horory - Mlčení jehňátek či Psycho co jsem v článku si všiml - paráda

34 Majka Majka | Web | 11. listopadu 2014 v 17:55 | Reagovat

Všechny knihy Bridget Jones vřele doporučuji, pokud se ti líbily filmy, tak knihy se budou líbit ještě mnohem víc :) A třetí kniha (2013, ještě nezfilmovaná) je taky dobrá :)

Ohledně Pelíšků - ty jsou na motivy knihy Hovno hoří od Petra Šabacha, četla jsem ji, a jestli očekáváš příběh podobný filmu, budeš asi trochu zklamaná. Jsou to tři na sobě nezávislé povídky naprosto nesouvisející s filmem. Z knihy jsou převzaty některé situace a hlášky. Ale je to humorné, poměrně krátké čtení, takže za to určitě stojí :)

35 HockeyGirl HockeyGirl | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 18:01 | Reagovat

Zelená Míle je úžasný film i kniha, prvně jsem viděla film a teprve potom jsem četla knihu. Hvězdy nám nepřály u toho jsem neměla slov, knížka se četla jedním dechem. Marley a já to jsem jen viděla film, ale nemusí být špatná ani knížka. Ten, kdo stojí v koutě jsem taky jen viděla, ale určitě bych si to chtěla i přečíst. Karlík a továrna na čokoládu to je snad klasika, bohužel jsem taky jen viděla film. Rekviem za sen jsem taky viděla, ale upřímně ani nemám chuť si to přečíst, protože film se mi vůbec nelíbil. Mlčení jehňátek jsem viděla i četla a doporučuji obojí! Forest Gump jsem taky jen viděla. Klub rváčů a Psycho jsem oboje viděla

36 Sabča Sabča | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 18:30 | Reagovat

Lolita mi tento měsíc přišla, tak se na ni moc těším. Jinak jsem z Tvého seznamu četla také Hvězdy nám nepřály a líbilo se mi to. Jinak jsem toho hodně četla i viděla. Např. Divergence, Romeo a Julie, Hunger games, Robinson Crusoe, Máj, Jana Eyrová, Pýcha a předsudek, Twilight, a mnoho mnoho dalšího. U knih mám také velmi ráda filmové obálky :-)

37 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 11. listopadu 2014 v 18:38 | Reagovat

Tak než pomažu do knihovny napůjčovat si knihy inspirovaná tvojí nabídkou, musím ti za ni nejdřív poděkovat. Viděla jsem Zelenou míli, Nekonečný příběh a četla  Gejšu. Bohužel jsem nikdy nečetla ani neviděla Lolitu. To hodlá napravit. V době mého povinného čtení jsme měli jiné lahůdky, jako napříkald Manifest komunistické strany....:-D

38 Van Vendy Van Vendy | Web | 11. listopadu 2014 v 19:07 | Reagovat

[28]: Některé knihy od Kinga se točí líp - horory jako takové většinou dopadají katastrofálně, ale thrillery nebo psychohorory jsou adaptovány na výbornou (Dolores Claibornová, Misery, Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank...)

Znám jednu filmovou adaptaci, která předčí knihu o několik tříd - je to seriál Upíří deníky (Vampire diaries)- zfilmované to mělo fakt šťávu a celkově na slušné úrovni, knihy byly hodně naivní, to už Meyerové Twillight byl proti tomu hvězdný.
Některé zfilmované knihy se vydařily, jiné méně... za ty vydařené bych dala i Pýchu a předsudek (seriál 1995 i film 2005), lepší než kniha byla zfilmovaná verze Rozum a cit (1995), výborná adaptace je Deník Bridget Jonesové (líbila se mi kniha i film), trochu slabší byl Báječný svět shopaholiků (přece jen, Rebecca ve filmu byla ještě větší naivka a blbka než Rebecca z knihy, ale tím nechci říct, že je kniha nebo film špatné, jsou to prostě oddechovky, od kterých je dobré nečekat žádné hlubokomyslné úvahy a prostě se bavit).
Ad Želary - tento film byl vlastně natočen na motivy knihy Jozova Hanule. Želary jsou také v knižní podobě, ale tam se spíš skrývají životní osudy obyvatel vesnice Želary - kniha jako taková se čte lehce, Legátová píše skvěle, ale příběh Hanule a Jozy je právě v knize Jozova Hanule. Jinak, tyto dvě knihy spolu navazují, takže doporučuji přečíst si obě.

39 Van Vendy Van Vendy | Web | 11. listopadu 2014 v 19:12 | Reagovat

P.S. Marley a já, film byl úžasný, stejně jako ty jsem první polovinu filmu řvala smíchy, druhou polovinu filmu (a hlavně závěr) řvala smutkem. Ale to k tomu patří, štvali mě komentátoři na čsfd, kteří považovali konec za citové vydírání, ale kdo měl pejska nebo kočku až do konce, ví, že konec  právě takový je - srdcervoucí.
Gejšu bych si ráda půjčila (díky za tip), a když jsme u těch asijských zemí, zkus si sehnat i seriál Šógun (asi šest dílů) a stejnojmennou knihu, napsal Clavell. Vynikající!
A stejně dobré je Říše zapadajícího slunce (napsal Ballard a bylo i zfilmováno). Ale tohle není ani veselé čtení, ani veselý film. Přesto, neodtrhneš se od něj.
Jo a taky jsem četla výborný 1984 a k ní také existuje film, ale z něj jsem viděla jen kousek, takže nemůžu porovnat...

40 Zuzka Zuzka | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 19:37 | Reagovat

Väčšinu z nich som síce nevidela ani nečítala, ale vďaka za tip :)
Ale musím súhlasiť s Charliem a Hviezdami, sú to dokonalé knihy a filmy. Asi moje najmiljšie ;)

41 Libor Libor | Web | 11. listopadu 2014 v 19:56 | Reagovat

1984

42 nerrti nerrti | Web | 11. listopadu 2014 v 20:13 | Reagovat

U Norského dřeva absolutně enní třeba koukat na film, adaptace je sračka.

43 Mirielka Mirielka | Web | 11. listopadu 2014 v 20:22 | Reagovat

Doporučuju knihu i film Spáči,nevím, co je lepší, asi kniha, ale obojí je dobrý. Myslím, že doonce podle skutečné události.

44 Marillee Marillee | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 20:44 | Reagovat

Marley a já jsem nečetla, ale film zbožňuju. Sama mám doma jednoho takového Marleyho v holčičí podobě. :-D

Mám pocit, že jsem nečetla snad ani jednu z těch knížek, ale filmy viděla skoro všechny. Dobře, není to pocit, opravdu jsem žádnou nečetla. Ale mně se třeba líbil zfilmovaný Harry Potter, až na těch pár much. Atmosféru to mělo skvělou, podobnou jako u knihy. :)

45 Jaen Jaen | 11. listopadu 2014 v 20:53 | Reagovat

Být tebou, tak na to Norské dřevo bych opravdu nekoukala, z knihy jsem byla dost pohnutá, film bych si znovu rozhodně nepustila - ale ona je ta kniha dost složitá na zfilmování. U Nietzscheho to mám naopak, viděla jsem jen film a dost se mi líbil, ale zase jej nemám zatím s čím srovnávat..Co se týče Tance s vlky, tak jsem byla nadšenější z knihy než z filmu, u toho jsem měla občas tendence usínat, ačkoliv je hodně dobře zpracovaný. A Kukačka..řekla bych, že je docela věrohodně natočená podle originálu, přestože se dost nepřesností najde - ale u čeho ne. :)

46 Snílek Snílek | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 21:05 | Reagovat

Docela mě zarazilo, žes tam zařadila Karlíka a továrnu na čokoládu. Ano, film je skvělý a knihu jsem zatím nečetla, ale podle toho, co říkali ostatní, tak film jen přebral základní myšlenku a víc nic. Osobně sice porovnávat nemůžu, ale podle toho, co se říká, tak se (i přes jeho veškerou úžasnost) nemůže řadit mezi zdařilé zfilmované zpracování knižní verze.
A k té Gejše... Všichni ví, že je to podle skutečné gejši :D Vlastně jen málokdo to neví ;-)

47 Lapis Lapis | Web | 11. listopadu 2014 v 22:21 | Reagovat

Zvláštní. Z tvého seznamu mohu posoudit akorát Gejšu, protože ta patřila k prvním knihám, jaké jsem přečetla a těšila jsem se na film. Ten mě zklamal. Teď už vím, že když čtu nejprve knihu, filmu se musím vyhnout. Když to je naopak, téměř vždycky se mi to líbí. To je právě na tom zvláštní. Strašně záleží na pořadí. Když čte člověk nejprve knihu, má jen vlastní fantazii. Nepřirovnává postavy k reálným hercům, kimona jsou úžasnější a barevnější, než jaká ve skutečnosti mohla být. A pak přijde film, který se fantazii prostě rovnat nemůže. Když vidíme ale nejprve film a potom čteme knihu, postavy knihy jsou spojeny s reálnými obličeji. Nemá tě co zklamat.

48 lady Aludnev lady Aludnev | Web | 11. listopadu 2014 v 22:44 | Reagovat

Z těch které tady jmenuješ, znám jen Gejšu (viděla jsem film a chci si přečíst knihu) a Karlíka (kniha i film). Já mám z filmových adaptací nejradši Otce prasátek podle stejnojmenné knihy Terryho Pratchetta. Je tam vidět, že scénář i režii dělal Pratchettův fanoušek. A nemůžu zapomenout ani na šestidílný seriál Pýcha a předsudek z roku 1995, který ve mě probudil lásku ke knihám Jane Austenové.

49 Katie Katie | E-mail | 11. listopadu 2014 v 23:10 | Reagovat

Filth (Sviňák) od Irvina Welsh (Trainspotting..). Kniha byla i povedeně zfilmovaná v hlavní roli s Jamesem McAvoyem :).

50 Niki Niki | E-mail | 11. listopadu 2014 v 23:10 | Reagovat

Oprava.Filth (Sviňák) od Irvina Welsh (Trainspotting..). Kniha byla i povedeně zfilmovaná v hlavní roli s Jamesem McAvoyem :).

51 Takara Takara | Web | 12. listopadu 2014 v 0:52 | Reagovat

Golden - Gejša Málokdo ví, že ona ta geisha mu sice svůj příběh vyprávěla, ale autor ji dál slib, že o ní knihu psát nebude...ten slib porušil a ona měla díky tomu v komunitě geish velké problémy, protože svět obývaný geishami je zahalený tajemstvími a tou knihou se řada z nich dostala na veřejnost...Konkrétní geisha, o kterou tu jde, autentičnost příběhu veřejně popřela...Jinak chrám natáčený ve filmu, jak malý Chiyo běží po schodech a skrze brány, je složen celkem ze 3 různých chrámu v  oblasti Kyóta...

Za sebe dobře zfilmované hodnotím sérii Harry Potter a Pán Prstenů (momentálně se třesu na další část zfilmovaného Hobita)

52 Takara Takara | Web | 12. listopadu 2014 v 2:27 | Reagovat

[51]: malá Chiyo :) samozřejmě :)Jinak skvělý výběr :)

53 Jana Jana | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 8:40 | Reagovat

Cha, chlap mi jede na služebku, takže ti velice děkuji za doporučení na filmy - knihy si přečtu samozřejmě také!!!

54 Terkris Terkris | 8. prosince 2015 v 13:00 | Reagovat

Alex Garland-Pláž kniha je lepší než film

55 ZdenekR ZdenekR | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 14:32 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

56 Zilliamevime Zilliamevime | E-mail | 22. července 2017 v 22:52 | Reagovat

cialis generic 20 mg forum
http://cialis.withoutdoctorprescriptions.com - cialis without prescription
  cardiomyopathy cialis
<a href="http://cialis.withoutdoctorprescriptions.com">cialis without a doctor's prescription
</a> - cialis maximum concentration hours
cialis more:for_patients

57 DickyzWiz DickyzWiz | E-mail | 20. ledna 2018 v 19:06 | Reagovat

cialis prices
http://viagrawithoutdoctorpres.net - viagra no prescription
  cialis impotenza condanna penale
<a href="http://viagrawithoutdoctorpres.net">viagra without doctor prescription
</a> - cialis for daily use prices logged
cialis for women in mn moderation

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama