Výhody nepoužívání mobilu

14. října 2014 v 18:14 | Yasminn |  Co se jinam nevejde
Nemám mobil. A lituji dne, kdy jsem si ten předchozí koupila (za sedm tisíc vydřených na brigádě) - dnes už bych to neudělala. Stejně jsem ho po dvou týdnech ztratila a od té doby žádný nemám. Mohla bych mít, peníze jsem na něj měla (ale raději jsme si koupila knihy) a pár lidí kolem mě mi i nabízelo jejich starý mobil, který už nepoužívají a jen se jim válí doma. Ale já nechtěla. Nepotřebuji ho. Je to u mě jako s televizí - ta moje se mi před lety rozbila a od té doby jsem se na televizi vlastně vůbec nedívala, jen si na notebooku občas pouštím filmy. A nechybí mi to.1. Nebudete závislí
Mobily umí už vážně všechno. Můžete si na nich číst knihy, sledovat filmy, brouzdat na internetu, skypovat. Spousta věcí, které jsme dřív používali už kvůli mobilu mít nemusíme - hodiny, budík, počítač, čtečku knih, mp3... Asi právě proto se dnes průměrný člověk bez mobilu cítí jako bez ruky a dívá se na jeho displej asi milionkrát za den. Ve městě, v mhd, ve školách i všude jinde většina lidí hledí do mobilu. A přísahám vám, že dívat se místo toho kolem sebe, pozorovat okolí, nebo přemýšlet o něčem, co vás zajímá, je mnohem lepší. A když pak budete týden bez signálu a bez wifi, nebudete se cítit tak divně bezmocní.

2. Nikdo vás neruší
Znáte to asi všichni. Mobil má úžasnou schopnost zazvonit přesně v tom momentě, kdy to nejméně potřebujete, ať už ve škole, při intimních chvílích, ve tři ráno, když v šest vstáváte (a v ty tři už nemůžete usnout), v divadle, kině... Tohle já nikdy nezažiju. A dokonce ani nemusím přerušit četbu zajímavé knihy, kde se právě děje něco hodně napínavého a jsem naprosto ponořená do děje jen proto, že někdo volá. Stejně tak se nevybouráte v autě z důvodu snížené pozornosti kvůli hovoru.


3. Žádné otravné hovory
Ještě větší výhoda je, že nemusím řešit žádná cizí čísla, nabídky operátorů, reklamy a podobně. A popravdě, cizí čísla jsem nebrala nikdy, i když jsem si to pak často vyčítala, protože jsem zjistila, že volala třeba lékařka, nebo učitelka ze školy. Teď všichni vědí, že kontaktovat mě mají po mailu - a vyhovuje to všem.

4. Žádné nebezpečné záření
Tohle asi pro průměrného člověka výhoda nebude, protože tmu prostě nevěří. Ale ano, mobily jsou opravdu nezdravé. Špatně kvůli nim spíme a když často voláme, může podporovat růst nádoru na mozku. Lidem, kteří nepoužívají mobily, to hrozí samozřejmě také, ale o jednu častou příčinu méně.

5. Nemusíte řešit konspirační teorie
Však to znáte. Velký bratr kontroluje každý váš krok, sleduje vás díky GPS ve vašem mobilu, sleduje vás kamerou na mobilu, odposlouchává vaše hovory, kontroluje smsky a podobně. Ne že bych na to stoprocentně věřila, spíš mě to enchává chladnou. A jelikož žádný mobil nemám, ani to řešit nemusím (a esofašisté mě nechají na pokoji).

6. Budete o něco bohatší
Teď mluvím skutečně o penězích. Ona i samotná cena přístroje není úplně nízká a když pak započítáte cenu za volání, smsky a jiné služby, bývá to docela pálka. Já jsem tedy mívala vždy kredit 200 na dva měsíce a bohatě mi to stačilo, ale já jsme taky naprosto netechnický typ člověka.

7. Nemusíte se bát ztráty mobilu
Tohle u mě byla častá věc. Jsem totiž strašně nepořádný člověk a pořád jsme mobil zapomínala a ztrácela, i když se nakonec pokaždé našel. Jen dvakrát ne. A nikdy není příjemné to řešit - čekat, zda ho ještě najdeme, nebo nám ho někdo sám vrátí, řešit ztrátu čísel, samozřejmě ani cena samotného přístroje není zanedbatelná. A pokud máte paušál, může vám někdo připravit další výdaje.

8. Provičíte si paměť
Když nemmáte mobil, nemáte si ani kam uložit čísla. Jenže některá čísla prostě znát musíte, když například musíte někomu zavolat odjinud, když píšete smsky z netu, nebo když vás někdo o něčí číslo požádá. Já si pamatuji z hlavy asi osm telefonních čísel (plus dvě, která jsem měla já) a vždycky působí dobře, když někomu diktujete číslo zpaměti a nečtete z displeje.

9. Chodíte včas
A nejen vy, ale i lidé, se kterými se máte setkat. Když se totiž nikdo nemůže omluvit smskou nebo rychlým zavoláním, dá si více záležet na tom, aby dorazil přesně na čas a nenechal vás čekat. Jinak je to dnes jednoduché - člověk prostě zapne mobil, napíše "přjdu o půl hodiny později" a dál nic neřeší. A ruku na srdce, není to zrovna pěkný zvyk.

10. Nejste pořád k zastižení
Hodně lidí to považuje za nevýhodu, ale já naopak. Ten pocit, že vás může kdykoli kdokoli kontaktovat je totiž celkem omezující, hlavně pokud jste v mém věku a rodiče o vás mají strach, nebo pokud vás žárlivý partner bombarduje smsky. I pak je mnohem lepší mobil prostě nemít.

Jaké výhody a nevýhody mobilů vidíte vy?
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | 14. října 2014 v 18:57 | Reagovat

Dívám se na to podobně. Mobil tedy mám, úplně ten nejlevnější a s momentálním kreditem celých 5kč už asi 2 měsíce :D. A o nic nepřicházím. Nesnáším, jak jsi někde  sněkým a on při nejbližší příležitosti hledá wifi, nebo je u tebe a hned se ptá na heslo a pak čumí do mobilu. Měla jsem docela dobrý mobil, ale pak jsem ho ze své blbosti utopila, takže mne trochu mrzí některé fotky a videa, ale jinak.. Jak říkáš, stačí sledovat svět kolem a ne skrze display. :)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. října 2014 v 19:45 | Reagovat

No nevím. Mobil mám. Píšu hodně sms, ale jen s jedním člověkem, ale taky klidně přijde den, kdy si nenapíšem ani jednu. Jinak na něm nedělám nic, mám ho jako hodiny a mám v něm jednu knížku pro případy, kdy bych jindy kvůli zpoždění vlaku musela čumět do blba, protože nemám ráda, když stojím u perónu, vytahovat knížku z kufru nebo batohu, aby pak vlak přijížděl, já to tam honem cpala zpátky a když to cpu honem, většinou to nejde. Jakékoli další připojení na internet jsem si zakázala, dost jsem se v mobilu pohrabala a teď mi spousta věcí nejde spustit, ale já je stejně spustit nechci, takže mou činnost v těchto aplikacích stejně nikdo sledovat nemůže. Všichni ví, že přímo nesnáším řešit něco hovorem, takže za měsíc mám provolané tak dvě minuty, z nichž minuta a půl jsou hovory příchozí. Mobil mě neruší. Když nechci, aby mi někde zvonil, vypnu zvuk. Když chci mít vážně úplný klid, vypnu ho úplně. Cizí čísla nikdy nezvedám. Nechám je vyzvánět a ještě si můžu do rytmu zazpívat svou oblíbenou písničku, kterou mám jako vyzvánění. Čísla bych si tak jako tak nepamatovala, nepamatuju si ani to svoje, stejně nikomu nevolám, tak je mi to šumák, a včas nechodím, chodím vždycky celkem o dost dřív.

Naopak jsem moc ráda, že ho mám, protože bez něj bych třeba minulý týden ne že věděla předem, že kino se z (nebudu rozepisovat jakých důvodů) ruší, ale utekla bych z hodiny o dost dřív od nehotové práce, letěla na kolej, tam se začla převlékat a malovat a teprve pak někdy bych se přes mail nebo jiný prostředek dozvěděla, že to dělám zbytečně. Nebo bych místo ověřené kopie měla kulový, protože papír byl doma, úřední hodiny obce dvakrát týdně jsem neměla šanci stihnout a tak jsem mohla přes mobil z vlaku instruovat rodiče, aby ten papejr našli a vyřešili to. Bez mobilu bych si vlastně prodlužovala studium.

3 sarush ef sarush ef | Web | 14. října 2014 v 19:51 | Reagovat

S něčím souhlasím, s něčím ne.

4 Terka Terka | E-mail | Web | 15. října 2014 v 7:58 | Reagovat

Souhlas, kdyby nebyly mobily, je to lepší a nejhorší je, že ty mobily jsou čím dál větší až se nikomu nevlezou do kapsy. Ja mám tentýž telefon už az osm let, je pravda, že se seká a celkově blbne, ale vlastně je ohromující, že ještě žije, vzhledem k tomu, že mi několikrát spadl,.. myslím si, že k dotykovému bych se chovala něžněji a víc si ho vážila. :)

Ještě na zakladce jsem nosila hodinky, měla doopravdický budík, ale od doby, co mám mobil a kdy se mi rozbil budík a hodinky přestaly jít (byla jsem líná si tam dát baterku), používám mobil. Čísla si pamatuji dvě, mamčino a pak to svoje. Když nad tím tak přemýšlím, měla bych si ty čísla opsat, abych o ně nepřišla, jen pro připad. :)

5 Lukáš Lukáš | Web | 15. října 2014 v 9:37 | Reagovat

zase na straně druhé je výhodou POUŽÍVÁNÍ mobilu to, že se člověk nikdy nenudí a to ať už je kdekoliv (tedy kde je přístup k případné potřebě dobít elektriku)

6 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 15. října 2014 v 9:42 | Reagovat

[5]: Ale co je špatného na tom se občas na chvilku vypnout a jen tak prostě být?
A mně nepřijde jako dobrý návyk vždy, když nemám co dělat, sahat po mobilu. A třeba ve vlaku, v čekárně u lékaře apod. se také nenudím, většinou si třeba čtu, nebo s někým mluvím.

7 hogreta hogreta | E-mail | Web | 15. října 2014 v 9:49 | Reagovat

Mno, ono to podle mě dobře funguje jen do té doby, co se opravdu něco stane (a ten strach rodičů bude oprávněný). Kdybych u sebe neměla mobil, měla bych hodně špatný pocit z toho, že pokud se něco stane, nezavolám si pomoc. Co se týče "bombardování" smskami partnera - to, podle mě, není lepší nemít mobil, ale je lepší nemít takového partnera:-D. S partnerem si přes mobil domlouvám normální důležité věci, díky mobilu nikde nečekám - okamžitě se dozvím, že je třeba výluka tramvají a že přijde o patnáct minut později, okamžitě se dozvím, když doma něco chybí a já to mám jít nakoupit (a tak to můžu nakoupit cestou a nemusím chodit jak blbec naněkolikrát). Když je doma nějaký problém, stačí někomu zavolat, aby to někdo přišel spravit/vyřídit. Celkově si myslím, že mobil spoustu času ušetří. Osobně neznám vůbec nikoho, kdo by byl na mobilu závislý:-D. Takže předpokládám, že tohle je doména mladších ročníků. A to ani nemluvím o tom, že si myslím, že bez mobilu už se nedá ani studovat či pracovat, protože prostě zaměstnavatel musí mít možnost předat vám důležité zprávy hned a taky klienti/zákazníci s vámi potřebují komunikovat. A když třeba hodně cestuju po světě, je moc fajn mít možnost spojení s domovem kdykoli, kdy to potřebuju:).

Nicméně když už jsme u toho, tak když jsem já chodila na základku, tak opravdu mobily ještě nebyly, takže to můžu tak nějak porovnat. A nebyla to ani žádná sranda. Když mi bylo ve škole blbě, trvalo půlden, než pro mě mamka mohla přijet, takže na pohotovost se mnou musela učitelka. Když se mi, jako osmileté, jednou nepovedlo otevřít si po škole dveře do bytu (měli jsme takový dost podivný zámek, který se občas sekl a já na to neměla moc síly), musela jsem před dveřmi čekat pět a půl hodiny. A když se mi jednou povedlo si ty klíče doma zabouchnout úplně, tak jsem půl hodiny šla pěšky k tetě, která měla klíče náhradní, a pak zase půl hodiny zpátky (a to naštěstí byla doma). Když jsem jezdila k babičce na prázdniny, vždycky jsem si schraňovala drobné, abych mohla z telefonní budky zavolat domů. Tolikrát se stalo, že v tu dobu zrovna doma nikdo nebyl. A naopak to nešlo, oni mi zavolat do budky nemohli. Když jsem jednou šla ze školy, honil mě jeden kluk šikanovatel, který mě následně hodil do bahna. Bylo mi sedm, byla jsem celá hnědá, všechny věci jsem měla zničené a absolutně jsem netušila, co mám dělat, protože jsem byla úplně sama a nemohla jsem ani nikomu zavolat. Ale trochu to komplikovalo život i normálně - když jsme chodili s děckama ven, neexistovalo spoždění ani o pět minut, takže jsme všichni museli být doma přesně v šest. Kdo byl doma o pár minut později, tak už příště ven nesměl. Rodiče totiž měli nesnesitelný strach, protože neměli žádnou možnost, jak své dítě kontaktovat. Co si pamatuju, tak jednou jeden kluk šel po škole ke kamarádovi a nějak se tam pozapomněl (a zapomněl se zmínit doma, že nepřijde hned po škole). Když nepřišel po škole domů, tak to teda byly manévry, volala se policie, hledala ho celá škola, rodina byla úplně na prášky. Kdyby tehdy byl mobil, ušetřilo by se spoustu nervů.

8 hogreta hogreta | E-mail | Web | 15. října 2014 v 9:58 | Reagovat

[7]: A ještě bych tak řekla k tomu bodu čtyři, že to s tím nádorem na mozku je opravdu hloupost, kterou většinou šíří lidé, kteří vůbec netuší, jak ten mobil a signál vlastně funguje:). Ale lidé, co o tom vědí trošku víc, si při takových teoriích opravdu jen ťukají na čelo.

9 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 15. října 2014 v 10:02 | Reagovat

[7]: Já právě znám hodně lidí, kteří bez mobilu nedají ani ránu, každé dvě minuty ho kontrolují a jsou nervózní, když ho třeba hodinu nesmí používat. :)

Já jsem schopná uznat, že mobil je skvělá věc, když se opravdu stane něco vážného a já si potřebuju zavolat třeba sanitku, policii, nebo tak. Ale i tady se zas tolik nebojím, protože pevně věřím, že by mi pomohli kolemjdoucí, nebo kdokoli na blízku.

U těch drobnějších problémů, jak Ty píšeš - dát někomu vědět, že vlak má zpoždění, že kamkoli přijdu později, dát rodičům vědět, že jsem v pořádku a tak je asi také výhoda mít mobil, ale dá se to řešit i bez něj a u mě zatím argumenty proti nepřevážily argumenty pro... A přijde mi, že tohle jsou spíš výjimečné případy, které se stanou jen někomu, zatímco nevýhody mobilu platí většinou globálně.

Ale díky za názor, určitě to není černobílé. :) Jen jsem chtěla napsat, že se i bez něj dá žít, aniž by mi cokoli chybělo.

10 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 15. října 2014 v 10:03 | Reagovat

[8]: K tomu nemám co dodat. :D Opravdu o tom nic moc nevím, jen často čtu, jak jsou mobily nezdravé a dál se o to nezajímám.

11 hogreta hogreta | E-mail | Web | 15. října 2014 v 10:10 | Reagovat

[9]: Jop, chápu, jenomže přesně jak píšeš - věříš, že by ti pomohli kolemjdoucí nebo někdo jiný na blízku. Takže vlastně předpokládáš, že se bez mobilu dá žít, ale pouze v případě, že ho nemáš jen ty a pár dalších lidí, ale ostatní ho mají. Jenomže kdyby se bez něj opravdu dalo bez problémů žít a neměl by ho nikdo, tak by ti v případě potřeby nepomohli ani ti kolemjdoucí.  Ty nevýhody mobilu tedy opravdu neplatí globálně, protože kdyby ten mobil globálně nikdo neměl, žilo by se mnohem hůř. A nehody - menší či větší - se stávají lidem globálně každý den, nejsou to žádné výjimečné případy.

12 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 15. října 2014 v 10:24 | Reagovat

[11]: Ale vždyť já nikde nepíšu, že nikdo nemá mít mobil a je to zlo. :) Jen jaké já osobně vidím výhody sama na sobě. Jinak by to bylo dost alibistický a připomíná mi to hádky na téma očkování dětí, kde matky zároveň prohlašují, že by veškeré očkování zakázaly a také to, že se stejně dítě nemá kde nakazit, jelikož všichni ostatní očkovaní jsou. :) Také trochu protimluv.

Nevadí mi ani tak mobily samotné, spíš to, že někteří lidé už si bez nich nedokáží představit ani den, ale to je zase samozřejmě jen na lidech. Dobrý sluha, špatný pán. A pokud Ty píšeš, že nikdo v Tvém okolí žádnou "závislostí" na mobilu netrpí, začínám mít pocit, že žiju v jiném vesmíru. :D

Nevím tedy, jaké nehody myslíš. Mně se nic, kdy bych si řekla, že teď by se mi mobil opravdu hodil, neděje.

13 hogreta hogreta | E-mail | Web | 15. října 2014 v 10:30 | Reagovat

[12]: K těm nehodám - říkám "globálně". Lidem se nehody prostě stávají, mobil už zachránil spoustu životů:).

Jinak si myslím, že se schodnem - dobrý sluha, špatný pán:).

14 Akim Akim | E-mail | Web | 15. října 2014 v 10:32 | Reagovat

Já mobil mám a souhlasím s hogretou. Může se stát neštěstí a mobil může třeba i zachránit život. Mám mobil bez připojení, takže ho používám fakt jen jako mobil a já volám jen pokud je to nezbytné. Pokud nechci být rušen, vypnu ho. No občas si něco vyfotím, ale to minimálně a občas ho používám jako MP3 přehrávač, když někam třeba jedu. Ty extrémy, kdy jsou lidé na mobil doslova přisátí mi taky vadí. Když se mnou někdo hovoří a do toho čumí na telefon, mám 100 chutí mu ho vzít a omlátit mu ho o hlavu. Takže za mě - mobil používat, ale s rozumem.

15 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 15. října 2014 v 10:33 | Reagovat

[14]: Jo, to je rozumný přístup :)

16 ♕ PetraLife.blog.cz ♕ ♕ PetraLife.blog.cz ♕ | Web | 15. října 2014 v 17:47 | Reagovat

Rozhodně máš pravdu, ale já se přiznám, že závislá jsem.  Já nemít mobil tak jsem v háji. Potřebuji foťák, potřebuji čísla i když si je pamatuji nazpaměť, potřebuji aplikace, kameru a všechno důležité.. :))

Moc pěkné napsané :)

17 Kika Kika | E-mail | Web | 15. října 2014 v 19:09 | Reagovat

Určitě je hrozné, pokud se mobil stane "mým nejlepším kamarádem", ale jinak bez telefonického spojení (alespoň pevná linka) to může být i nebezpečné.

Je sice strašně krásné a romantické posílat kamarádům a rodině pohlednice a dopisy nebo komunikovat přes internet... Ale zavolat si sanitku telegrafem předpokládám už tak romantické nebude ;)

18 Kika Kika | E-mail | Web | 15. října 2014 v 19:10 | Reagovat

[17]: tak koukám, že už to tady někdo v komentářích namítal.. Tak se připojuju :)

19 Vendy Vendy | Web | 15. října 2014 v 19:26 | Reagovat

Já bych mobil nezavrhovala. Jak se dovoláš, když jsi někde venku a mobil nemáš? Veřejné telefony už téměř nejsou a odchytávat cizí lidi, jestli by sis mohla zavolat z jejich mobilu? (Nechce se mi věřit, že bys někdy nepotřebovala sama volat, buď kvůli zpoždění do školy, do práce nebo domů, nebo kvůli škole, nebo kvůli doktorovi).
Všechny věci, které vyjmenováváš, jsou celkem správně, pokud by šlo o nadměrné používání mobilu. Je fakt, že mít dotykáč, taky bych asi ujížděla na internetu, youtube, facebooku a podobných kravinách, naštěstí mám mobil ještě historický, tlačítkový, starou Nokiu, která nemá ani mp3, ani nefotí, a už vůbec nenatáčí video.
Kartu mám dobíjecí, takže dobíjím jednou za dva měsíce asi dvě stovky (a jsem u Tescomobilu, který ti k tomu dobití na měsíc přihodí ještě jednou tolik). Být bez mobilu bych si neuměla představit, hlavně ho potřebuji k práci, to ano, ale i bez této podmínky by mi chyběl. Nikdy totiž nevíš, kdy ho můžeš potřebovat.
Jak už tady padlo v některých komentářích, třeba v situaci, kdy se ti něco stane a široko daleko nikdo. Můžeš se ukřičet a stejně tě nikdo neuslyší (samozřejmě, můžeš namítnout, že kdyby se při tom mobil rozbil, vyjde to na stejno - ale to už je možnost půl na půl.)
Nežádoucí hovory se dají eliminovat. Telemarketingové otrapy jsem se naučila odpálkovat slovem Nashledanou a zmáčknutím tlačítka. Nebo je nechám chvíli vykecat a pak řeknu že nemám zájem (opravdu nemůžu živit celej telemarketingovej amsábl). Když volá někdo nevhod, řeknu, že zrovna nemůžu, neslyším (jsem venku, kolem jezdí auta). Rodičům se nediv, že tě kontrolují, mají o tebe strach - kolem běhá dost úchylů a v poslední době se ztrácí nějak moc lidí. I když převážně dětí...
Myslím, že rozumně užívaný mobil není zas takové zlo.

20 Vendy Vendy | Web | 15. října 2014 v 19:34 | Reagovat

Ještě mě zaujala věta - "dát někomu vědět, že vlak má zpoždění, že kamkoli přijdu později, dát rodičům vědět, že jsem v pořádku a tak je asi také výhoda mít mobil, ale dá se to řešit i bez něj" - jak to teda řešíš?

Ještě bych chtěla říct, že jsem zažila dobu, kdy mobily nebyly (vůbec), fungovaly (a většinou nefungovaly) jen veřejné telefony, nebo se dalo volat z pošty, pokud byla otevřená - a samozřejmě za podmínky, že dotyčný měl doma telefon, což taky nebylo běžné. A bylo to dost problematické, když jsem se zdržela na zábavě, moje mamka schnula strachy, že se mi něco stalo, když jsem omylem sedla do rychlíku místo do osobáku a nejbližší zastávká Náměšť (pátek večer, takže jsem se vrátila domů o půlnoci), nemohla jsem dát vědět. Vím, že dnes je doprava daleko jinší než bývala, ale mobil je opravdu jeden z nejlepších vynálezů.
Jen chápu, že je ti bez mobilu fajn a že ho nepotřebuješ k životu. Zatím.

21 Janča Janča | E-mail | Web | 15. října 2014 v 19:35 | Reagovat

Některé body bych označila za nevýhody, ale když si k tomu přečtu tvůj komentář a zamyslím se, tak máš pravdu. Byla bych ráda, kdybychom na mobilech netrávili tolik času, ale když to omezím jen já, tak se budu nudit ještě víc, protože ostatní na mobilech stejně budou a já si nebudu mít ani s kým popovídat.

22 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 15. října 2014 v 21:41 | Reagovat

Já mobil mám, ale neřekla bych, že jsem na něm závislá. Spíše ho využívám jako mp3 a čtečku, takže bych se bez něj klidně obešla, kdybych měla tyhle dvě věci :DD

Na jednu stranu ale nebývám moc doma, takže oceňuji, že někomu napíšu/zavolám nejen přes skype či FB

23 Neriah Neriah | E-mail | Web | 16. října 2014 v 21:17 | Reagovat

Já bych se bez mobilu asi neobešla, i když nesnáším telefonování, pořád je mou jistotou... Protože si umím představit, že kdybych ho neměla, něco by se mi určitě stalo a pak bych si nemohla zavolat pomoc :D Pořád mám takové paranoidní představy, navíc znám zákon schválnosti... Kamarádka třeba bez mobilu byla tři měsíce, jeden se jí rozbil a čekala dlouho na koupi nového. Asi to pro ni byla zajímavá zkušenost, někdy by to stálo za vyzkoušení, ale neumím si představit nemít mobil u sebe. Pro mě je to skutečně jen ta jistota, že kdyby něco, můžu někomu zavolat, kolikrát ho ale za celou dobu, kdy někde jsem, ani nevytáhnu :). A internet v něm zřízený nemám, nějak to asi jde, ale ani jsem to nezjišťovala.

Lidé mi telefonují málokdy, takže rušení v noci nebo někde ve škole na 99,9 procent nehrozí. Bod číslo 3 je jeden z důvodů, proč bych se telefonu klidně vzdala. Vážně nestojím o to, aby mi volala cizí čísla... Zrovna včera mi jedno volalo, samozřejmě jsem to nezvedla. Dělám to jen málokdy.
Konspirační teorie jsem nikdy neřešila, to mě vážně nebere :).
A jsem ten šťastlivec, co by ani moc neušetřil, většinou mi kredit vydrží i několik měsíců... Takovou tu závislost na něm ale nechápu, kamarádka při povídání se mnou pořád píše smsky, na každém místě musí na forsquare či jak se to píše, aby oznámila, kde se zrovna nachází (což nikoho samozřejmě nezajímá :D) atd.atd. To fakt nechápu a rozčiluje mě to. Takže jak už tu někdo napsal, mobil ano, ale používat ho s rozumem :-).

24 Boris Leto Boris Leto | E-mail | Web | 20. října 2014 v 18:04 | Reagovat

Musím přiznat, že první den bez netu jsem se v Tatrách cítil divně, ale druhý den už bylo vše OK. :D Člověk sedl před chajdu s kávou a koukal na letní scenérii. :)

Nevím, jak Ty, ale pamatuji éru před mobily, kdy se chodilo naslepo k baráku, kde bydlel kamarád a doufalo se, že ta štreka bude odměněna jeho přítomností v domě. Od té doby vlastně už moc nepoužívám domovní zvonek!

Mimochodem, Yasminn, chceš tím článkem říct, že by sis neměla, kde přečíst můj román? Ale třeba máš čtečku!:D

25 Boris Leto Boris Leto | E-mail | Web | 20. října 2014 v 18:06 | Reagovat

Jednou jsem zalitoval, že si nepamatuji číslo od přítelkyně. Jistá čísla by si člověk měl pamatovat, ale máš pravdu, jak tu je mobil, člověka to nedonutí.

26 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 20. října 2014 v 18:13 | Reagovat

[24]: Nemám čtečku, takže neměla :( Musíš vydat papírovou knihu. :D

27 Boris Leto Boris Leto | E-mail | Web | 20. října 2014 v 18:22 | Reagovat

[26]: Jednou asi ano, ale v blízké době ne. S papírovou knihou očekávám brutální administrativní taškařice -  hold daň za to, že to chci mít sám všechno pod palcem. :)

Sám mám Kindle a nemůžu si ho vynachválit. :p Za chvíli jsou Vánoce, tak můžeš napsat Ježíškovi. :D

28 Domčí Domčí | 22. října 2014 v 20:54 | Reagovat

No jo :D úplne súhlasím. Ja svoj mobil používam len ma volanie, teda aj to len v obdobiach, keď viem kde je O:) Asi preto, že mám ešte mobil, ktorý má tlačítka a je dosť starý si myslím, že mobil má byť na volanie a smsky. A hudbu. Super článok (Y);)

29 Majda Majda | 29. října 2014 v 18:51 | Reagovat

ou tak to bych asi nedokázala bez TV a mobilu :) ....
http://stories-by-majda.blogspot.cz/

30 Em Age Em Age | Web | 10. listopadu 2014 v 10:59 | Reagovat

Myslím, že ten pátý bod už dávno není jen konspirační teorií vzhledem k tomu, co se před pár měsíci provalilo na NSA. :)
Jinak já mám na mobily podobný názor jako ty. Proto preferuju starší modely. Nesnáším dotykáče a zařekla jsem se, že takový mobil nikdy nebudu mít. Do toho jednou ťuknu a už je to rozbité. Kromě toho se mi to nelíbí.
Mám svoji tlačítkovou Nokii a jsem za to ráda. Kromě psaní zpráv a občasného (zdůrazňuju OBČASNÉHO :D) volání ho využívám ještě jako přehrávač hudby. Zvykla jsem si na to od té doby, co se mi rozbila MP3 a od té doby jsem si ještě jinou nekoupila.
Jinak děkuji za tento článek, přítel má napsat sloh na plusy a minusy používání mobilů, tak myslím, že toto pomůže. :D

31 Em s tečkou Em s tečkou | Web | 10. listopadu 2014 v 11:06 | Reagovat

Taky jsem si zrušil mobil a nemůžu si to vynachválit. Vzhledem k tomu, že mám neustále po ruce tablet, jsem k zastižení na Whatsapp nebo mailu, ale jen pro ty, se kterými se opravdu chci bavit - žádný nevyžádaný hovory, zvonění, naprostá paráda.

32 Marillee Marillee | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 11:14 | Reagovat

No, moc s tím nesouhlasím, alespoň částečně ne, protože sama mám mobil (podotýkám, že jen na smsky a volání) a nedokážu si představit, jak by na tom byla moje mamka, kdybych ho neměla. Protože důvod, proč jsem kdy dostala telefon, je kvůli pocitu bezpečí u rodičů a můžu říct, že to funguje takhle doteď a to mi je 18 let :-D

33 mJ mJ | 10. listopadu 2014 v 11:17 | Reagovat

ja ti nevím.. mně příjde zajímavá jen devítka... a tý bych asi taky nevěřila ve všech případech :) ono když ti pak taková smska nepříjde a jedná se třeba o tu půl hodinu.. vydržíš čekat? že třeba náhodou.. ještě příjde? nevím no.
nevidím mobil jako nevýhodu, ale žít bez něj dokážu.. ostatně to zažívám každej půl rok, protože ho prostě zdemoluju, ztratim, nebo si nechám ukrást... :D

btw jen pětka mě trochu děsí. mám starší mobil po mámě (samsung galaxy s3, to sice není zadnej senior jeste, ale máma ho používala dost..) a když se mi zapne foťák, dělá to šílenej kravál.. takový hlasitý lupnutí.. a když je v pokoji uplný ticho a thle se ozve... je to nejenom děsivý... ale prostě jen ta myšlenka, že :D :D :D  že by ti snad takhle někdo ovládal mobil.. je celá uplně zvrácená :D na druhou stranu :D :D mně to může bejt jedno, jsem jen obyčejná průměrná občanka český republiky.. takže kdo by z toho co měl :D

34 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 10. listopadu 2014 v 12:18 | Reagovat

Já mobil mám ale vlastně ho moc nepotřebuji. Potřebuji ho opravdu jen, když musím někomu dát vědět, že jsem stále naživu (a nebo, když mě někdo shání), ale jinak je to spíš lapač prachu. :D

35 Jana Jana | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 12:26 | Reagovat

Jak jsem psala u sebe, svůj mobil miluji. OVŠEM! Nedávno jsem ho zapomněla chudáčka doma a NIC se nestalo :) Prostě jsem si vytáhla knížku a četla si. Opravdu nechápu hysterii některých lidí a připojuji se k názoru, že je dobré mobil mít i kvůli bezpečnosti (i ta je vzhledem k vysledovatelnosti dvojznačná). Jako patnáctiletá jsem jezdila na koni sama ven - bez mobilu bych nejela. Taktéž když jdu večer z práce domů přes Cejl, jakmile vylezu z obchodu, hned volám domů, že už jdu. Pokud doma nikdo není volám i zdou, že jsem OK. Mobil je fajn, ale všeho moc škodí...

36 Lóra Lóra | Web | 10. listopadu 2014 v 12:31 | Reagovat

Mobilní telefon používám od roku 1998, po nejvíce od roku 2001 a dnes bohužel mobil je nevyhnutelný. Ale osobně, kdybych nemusela volat do práce, a školy a podobně, tak bych se obešla a velmi ráda.

37 Arnë Arnë | Web | 10. listopadu 2014 v 13:20 | Reagovat

Já teda souhlasím jak s čím.
Nadměrné používání není v pořádku a jsem proti tomu, já měla třeba týden vybitý mobil a nevadilo mi to. S nikým si moc nepíšu, maximálně s rodiči, když si vzpomenu, že nutně něco potřebuji, mobil mi také slouží jako MP3, se kterou jsem si vážně nesedla a s mobilem jsem spokojenější.

Bohužel, za chvíli nás "chytré telefony" budou obskakovat s tím, jestli nechceme náhodou uvařit kuře (který uvaří ten telefon), odnést nás na záchod a nevím co. :D
Já sama jsem dlouhou dobu měla tlačítkový telefon a byla jsem spokojená, dokud neumřel. Dostala jsem starší dotykáč, ale tlak ze strany spolužáků také nebyl příjemný ("Takovej mobil ještě existuje?!" To člověka zamrzí a připadá si jak socka).

Takže prostě pro všechny případy ho mám, ale nijak extrémně ho nepoužívám, uhlodala bych se na něm nudou. :D

38 Andrea R. Andrea R. | Web | 10. listopadu 2014 v 13:29 | Reagovat

Musím tedy říct, že mě nikdy nenapadlo být úplně bez mobilu. Mobil využívám proto, že má nejlepší kamarádka je 300km daleko a chceme být v kontaktu denně - několikrát denně. Jinak si myslím, že osobně bych mobil ani nepotřebovala.

39 Dominique55 Dominique55 | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 14:36 | Reagovat

Člověk, který chce být závislí si vždycky najde něco i když nebude mít mobil...Nějak si neumím představit teď v mojí situaci když jsem nezaměstnaná nemít mobil a nezvedat i cizí čísla, takhle bych si nikdy práci nenašla. Všichni zaměstnavatelé se totiž ozývají raději na mobil než na e-mail...

40 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 10. listopadu 2014 v 15:24 | Reagovat

[9]: Nemyslím to přímo proti tobě, ale jsi trochu naivní. Doufáš, že by ti kolemjdoucí pomohli, jenže to se nrmálně nestává. Lidé jsou buď sobečtí nebo se bojí. Človek leží na chodníku, nemůže vstát a kdo mu pomůže? Nikdo. Všichni na něj jen hloupě čumí. To se mi stalo minulý týden. A stává se to často.

Když jsem klikala na odkaz k tomuhle článku, čekala jsem naprosto hloupé sebestředné názory nějaké malé holky, ale překvapila jsi mě. I když s některými tvými názory nesouhlasím a myslím, že pravdu má v tomhle [7]: hogreta, chápu to, jak to vidíš. Mobil je ale podle mě potřebný, když se zasekneš na tři hodiny v koloně  bez mobilu, tak tě rodiče začnou brzy hledat, zavolají policii, budou šílet. S mobilem jim napíšeš, co se stalo a ušetříš tím spoustu problémů. Takže tak. Ale s 2, 3, 6, 7 celkem souhlasím. Zvlášť ohledně peněz-mobily, jako ostatně hodně věcí se te´d vyrábí tak, aby málo vydržely a lidé si museli koupit nové a ještě lépe-dražší.

41 Lukáš Lukáš | Web | 10. listopadu 2014 v 15:57 | Reagovat

[6]: tak každý jsem nějaký no... pak už se jedná o subjektivní náhled na celou situaci každého jednotlivce zvlášť (někomu místo mobilu stačí knížka či časopis, jinému zas diskuze s někým naproti a jiný si nedovede představit sedět třeba v čekárně hodinu bez mobilu)

42 Poppy Poppy | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 16:43 | Reagovat

Čau. Každý bod má něco do sebe, ale v dnešní době být bez mobilu  snad ani nejde  žít.

43 Inalyn Inalyn | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 16:52 | Reagovat

Ja keby mobil aj nechcem, musím ho mať kvôli rodičom. A keďže mám strašne nespoľahlivých ľudí naokolo, tak som rada keď mi dajú vedieť telefonicky.
Osobne som však strašne nespoľahlivá, čo sa týka mobilu. Vo vrecku ho nosiť zapnutý nemôžem, pretože ma z neho bolí kĺb, alebo hlava. Telefonovať tiež normálne nemôžem, lebo v momente keď si ho priložím k hlave tak mi ide prasknúť. Som na elektromagnetické žiarenie príliš citlivá, takže mobil mám väčšinou vypnutý niekde v taške a volám len keď sa niečo deje. A že sa v mojom veku stále niečo deje a mení, takže som rada keď ho napokon mám pri sebe. Volám cez slúchatká, aby som tie bolesti hlavy zmiernila.
Budúcnosť si však bez mobilu predstaviť dokážem. Úprimne, radšej by som chcela tablet ako mobil :D

44 Broňka Broňka | Web | 10. listopadu 2014 v 17:00 | Reagovat

Mám kamarádku, která mobil nemá. Řešíme teď důležitou věc, která spěchá a musí se vyřešit dnes. Ale na facebooku není. Nedá se s ní na ničem domluvit, nikde není k zastihnutí. A co se týče tamté věci bude to mít následky i pro ni. Takže si nemyslí, že nemít mobil je až tak super.

45 Ivanitko Ivanitko | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 17:24 | Reagovat

[14]:Přesně můj přístup :D, u mě jsou všichni zvyklí, že se mi nedovolají a když se jim to podaří tak se tak roztomile diví :3

46 Černý drápek Černý drápek | Web | 10. listopadu 2014 v 18:36 | Reagovat

To je pžasný! Já si teda osobně neumím život bez mobilu představit. Ale naštěstí nemám žádný chytrý krám, ale obyčejný na pouhé esemes a volání. :) A spokojenost. I když jsi mi inspirací a budoucí výzvou!

47 *Lexi* *Lexi* | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 19:22 | Reagovat

S desítkou naprosto souhlasim!! =D

48 Aniya Aniya | Web | 10. listopadu 2014 v 19:51 | Reagovat

Podle mě je mobil strašně chytrá a užitečná věc, když se používá s mírou. Nedokázala bych se ho vzdát, ale když ho nějakou dobu nemám, nijak zvlášť tím netrpím.

49 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 10. listopadu 2014 v 20:24 | Reagovat

Jsem si dobře vědoma jakou to bídnost nosím v tašce :D, problém je v tom, že jsem stále pod zákonem a rodiče chtějí abych ten mobil měla a myslím, že až se překulím přes plnoletost, tak ty nároky na "mobil stále při ruce" jen tak nezmizí.
I tak jsem typ, který dokáže mít tři měsíce mobil vypnutý (vybitý), pamatovat si některá čísla zpaměti a zatvrzelý zastánce telefonních budek a pevné linky. Neberu vlastně ten mobil pořádně nikomu a absolutně nesnáším jakékoliv zvonění (takže je buď vypnutý nebo na tichém režimu). Přemýšlím o tom, jestli se jej taky nezbavím, jsou s ním jenom trápení ;)

50 Klára Klára | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 20:35 | Reagovat

Mně stačí od jednoduchý mobil od nokii s levandulovým obalem a vnitřní baterkou.
Smartphony mi přijdou jako zbytečnost.Být pořád na inetrnetu,nebo hrát nejnovější hry...zbytečná ztráta času.Navíc je to super pocit vidět tváře lidí,když vyndat svého broučka v hodnotě šesti set korun.
I o mě mají rodiče strach a proto vyžadují abych je vždy kontaktovala.
Musím se přiznat,že bych se bez telefonu asi neobešla.Mám na něm ráda tu jistotu→kdyby se něco dělo-jako vážně dělo,tak stačí jen poslat smsku nebo zavolat.No a protožepoužívám mobil vážně jen v krajních případech,tak mi těch dvě stě korun vystačí třeba na čtvrt roku.

51 magicmax magicmax | Web | 10. listopadu 2014 v 20:40 | Reagovat

Opravdu super článek! Skvělý námět na něj a hezky ses rozepsala!

52 Baruš Baruš | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 20:46 | Reagovat

Já mobil sice mám, ale starý, takže bez internetu, bez androidu atd...:D prostě jen na volání a smsky...A musím říct, že je to super, nejsem závislá, jak ostatní lidi kolem mě, kteří pořád něco cvakají a hroutí se, že nestihli přidat fotku na Instagram a v té hře zase prohráli....Myslím, že nadměrné používání mobilu lidem tak nějak gumuje mozek...:D

53 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 10. listopadu 2014 v 21:11 | Reagovat

Souhasím asi jenom s tím, že lidé používají mobil více, než by měli, ale nevzdala bych se ho, protože se častokrát ocitám v situaci, kdy jsem třeba v cizím městě a potřebuji pomoct. Myslet si, že ti kolemjdoucí pomůžou, je naivní. Jednou jsem se takhle zeptala pána na cestu a místo toho mě zavedl úplně opačným směrem a skoro mě zatáhl k sobě domů.
Co se týče bodu 2, normální člověk si na místech, jako je kino nebo divadlo mobil snad vypne. To samé můžeš udělat i při jiných chvílích, když nechceš, aby tě někdo rušil.
Bod 4 mě rozesmál. Pokud věříš, že záření z mobilu škodí mozku, četla jsi už o škodlivých účincích wi-fi?
U bodu 5 je to podobné, nemůžeš vyloučit, že příspěvky a konverzace na Facebooku, Skypu (dokonce je to uvedeno i v podmínkách), mailu nejsou také sledované, nemluvě o pověrách, že tě někdo může sledovat skrz webkameru. Plus sledovací zařízení můžeš mít všité klidně i ve své tašce, pokud se ve vaší rodině najdou psychopati jako v té naší, to už je sice trochu extrém, ale takovéhle věci můžeš najít všude, proč by z toho měl vyjít ubohý mobil jako ten zlý? :D
Bod 9 mi přijde jako jedna z největších nevýhod, protože jsou nečekané situace, kdy se musíš do x minut objevit na nějakém místě, tramvaje/busy buď moc nejezdí nebo se někde zaseknou a nemůžeš dotyčného kontaktovat, že přijdeš s hodinovým zpožděním, nebo nemůže on kontaktovat tebe, že se na poslední chvíli něco zvrtlo a neobjeví se a ty kvůli tomu jedeš mimo město a čekáš tam několik hodin.
A když potřebuju někoho kontaktovat hned, nemusím čekat hodiny nebo dny, než se objeví online na netu.
Mobil je fajn věc, tečka :D

54 Lúthien Lúthien | Web | 11. listopadu 2014 v 10:13 | Reagovat

Já si teda život bez mobilu už představit neumím. Mám starý mobil, co jsem dostala za korunu k prodloužení smlouvy, dá se z něj jen volat nebo psát sms, nic víc neumí, ale mě to stačí, "smártfoun" nechci. Bez mobilu bych měla celkem strach, že kdyby se mi něco stalo, nepřivolám si pomoc. Občas jdu na schůzku někam, kde to neznám a bez možnosti kontaktovat druhou osobu bych měla strach, že nenajdu cestu nebo se nenajdeme navzájem. Prostě, je to čistě praktická záležitost...Ale taky se mi nelíbí, že dneska jsou lidi u svých chytrých telefonů přilepení pořád.

55 Lúthien Lúthien | Web | 11. listopadu 2014 v 10:28 | Reagovat

Jo a jinak by mě docela zajímalo, kde pracuješ, protože já bych v práci bez mobilu být nemohla, často mi volá kolegyně nebo šéf a probíráme důležité pracovní věci. V mnoha zaměstnáních mají lidé pracovní mobil a kdyby ho nechtěli používat, těžko by svou práci mohli dělat.

56 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 10:33 | Reagovat

[55]: Studuji. Jak jsem už několikrát psala, tenhle článek jsem nepsala, abych vymlouvala lidem, aby ten svůj vyhodili, ale abych ukázala, že to má i výhody a že život bez mobilu je možný, pokud to okolnosti dovolí.

57 Ennie Ennie | Web | 12. listopadu 2014 v 9:44 | Reagovat

Nevýhoda nemít mobil jen jedna :D. Nemám u sebe kalendář a nevím, co kdy mám naplánováno :D. Teda většinou si to pamatuji, ale je fajn se kouknout do mobilu a říct "jo, to mám zrovna čas a zapsat si to tam :))" a pak se občas hodí na přesný čas. Jinak bych ho mít nemusela (mám hodinky, kde se to na minutu přesně nepozná :P).

58 Luz Luz | 25. prosince 2014 v 18:15 | Reagovat

Souhlasím s výhodami. Ale bohužel je to dnes nutnost ho mít, obzvlášť když nemám pevnou linku. Např. když se ucházím o zaměstnání, požadují mnohdy telefonický kontakt a bez něj s vámi komunikovat nebudou! Podobně i když požadujete některé služby, nákupy apod., někde to bez telefonu nejde.

59 Luz Luz | 25. prosince 2014 v 18:18 | Reagovat

Jinak já jsem taky vždy měla problém s hovory od cizích čísel a obvykle je neberu, pokud zrovna něco konkrétního neočekávám... Je to určitý druh sociální fobie. Mimochodem taky jsem INFP typ!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama